ویژه اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی
ما زنده به آنیم که آرام نگیریم موجیم که آسودگی ما عدم ماست
درباره پویش دوباره دانشگاه
هوالعلیم
از بـنـد نـصـیـب خـویـش بـرخـیـز
دربــنــد نـصـیـب دیـگـران بـاش
در کـوی قـلـنـدری چـو سـیـمـرغ
مـی‌بـاش بـه نـام و بی نشان باش
عطار نیشابوری

استادان و همکاران گرامی سلام،

پیش از هر سخنی خداوندگار جهان را سپاس‌گزاریم که به ما توفیق داد تا در مسیری که درست می‌دانیم، گام برداریم. «پویش ملی دوباره دانشگاه» با همفکری و همراهی گروهی از اعضای هیات علمی دانشگاه‌های کشور راه‌اندازی شده است. ما بر این باوریم که بسیاری از استادان، از آنچه در سال‌های اخیر بر آموزش عالی گذشته و می‌گذرد ناخشنودند. برخی از صاحب نظران این حوزه، به شیوه‌های گوناگون، سیاست‌ها و رویکردهای آموزش عالی را در قالب کتاب، مقاله، سخنرانی، میزگرد تلویزیونی، مصاحبه مطبوعاتی و مانند آن مورد نقد قرار داده‌اند. با وجود بازخوردهای خیرخواهانه و نقدهای مشفقانه، سیاست‌های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از دهه گذشته تا کنون، تغییر چندانی نکرده است. به همین سبب گروهی از همکاران دانشگاهی بر آن شدند تا با راه‌اندازی یک پویش ملی در نقد وضعیت موجود، مسیری نیازموده را نیز بیازمایند. در این راستا بیان نکات زیر، ضروری به نظر می‌رسد:

- همکارانی که برای راه‌اندازی این پویش تلاش کرده‌اند، به هیچ گروه، حزب و تشکل سیاسی و صنفی وابسته نیستند. هدف این پویش فقط و فقط، نقد و ارائه بازخورد به مسئولان و سیاست‌گذاران علمی کشور است و بس.

- همکارانی که به صورت خودجوش و با وجود مشغله‌های شخص و آموزشی و پژوهشی، بخشی از زمان و توان خود را در این راه صرف کرده‌اند، نه از کسی توقعی دارند و نه بر سر کسی منتی.

-از همکاران گرامی خواسته شده است که تنها کلیت متن پویش را تأیید بفرمایند؛ زیرا ممکن است با بخش‌هایی از آن موافق نباشند. اگرچه در فرایند تهیه این متن، نظر گروه زیادی از همکاران دانشگاهی از سراسر کشور دریافت و اعمال گردیده، اما باید پذیرفت که تهیه متنی که مورد وفاق کامل همه باشد تقریباً ناممکن است.

-به استحضار می‌رسانیم که قبل از راه‌اندازی سایتِ پویش ملی دوباره دانشگاه، همکارانی از دانشگاه‌های زیر به اجرای آن کمک کرده‌اند: دانشگاه تهران، دانشگاه بجنورد، دانشگاه تبریز، دانشگاه اصفهان، دانشگاه بیرجند، دانشگاه آیت‌الله بروجردی، دانشگاه حکیم سبزواری، دانشگاه شهید چمران اهواز، دانشگاه شهید باهنر کرمان و دانشگاه کوثر.

- متن نامه به صورت مکتوب، به دفتر مقام معظم رهبری، شورای عالی انقلاب فرهنگی و وزارت علوم تحقیقات و فناوری ارسال و نتیجه آن پی گیری خواهد شد.

در خـــــــلاف آمد عــــادت بطلب کام که مـن
کســـب جمــــعیت از آن زلـــف پریــشان کردم
حافظ شیرازی
با آرزوی سربلندی ایران اسلامی
جمعی از اعضای هیات علمی سراسر کشور

- برای کسب اطلاعات بیشتر دربارۀ بانیان و حامیان پویش، می‌توانید از طریق ایمیل زیر با ما مکاتبه فرمایید.
dobaredaneshgah@gmail.com